اولم تو بودي آخرم تو باشي (تكنوازي تنبور استاد الهي )

مجموعه‌ي پيش‌رو حاوي 6 قطعه موسيقي از استاد نورعلي الهي (1274- 1353) فيلسوف، قاضي و موسيقي‌دان برجسته‌ي ايراني است. اين مجموعه اولين‌بار به همت موزه‌ي متروپوليتن نيويورك در سال 2019 ميلادي منتشر شد، سپس توسط موسسه فرهنگي- هنري ماهور بازنشر شده است.
قطعه‌ي اول «سما» نام دارد و با تنبور پنج‌سيمي، كه از ابداعات استاد الهي است، در دهه‌ي 30 سشمسي اجرا و ضبط شده است. در آخر اشعار زير به كردي (زبان مادري ايشان) توسط خودشان خوانده شده است:
امان صدامان و امان كو
يه دست من و دامان تو
نام قطعه‌ي دوم «حق حق هو هو» بوده و در دهه‌ي 40 شمسي در جمع خانوادگي و با تنبور سه‌سيمي اجرا شده است. نام اين قطعه از ذكري كه با شعر زير خوانده مي‌شود گرفته شده است:
حق حق هو هو/ اي اقاي جافِم
گنري سرتافم/ يار بي‌گزافم
قطعه‌ي سوم «يا شاه تو با من باشي» نام‌گذاري شده است.بخش‌هايي از اين قطعه قبلا تحت عنوان «واله ويتانه» منتشر شده اما اكنون تمام قطعه دراختيار است. اين قطعه با تنبور پنج‌سيمي اجرا شده است.
عنوان قطعه‌ي چهارم «سحري» است. اين قطعه در دهه‌ي 40 شمسي و با سه‌تار اما نه به شيوه‌ي متداول تكنيك سه‌تار‌نوازي، بلكه بيشتر به شيوه‌ي نوازندگي تنبور نواخته شده است. «بلبل» نام سه‌تاري است متعلق به استاد الهي، و اين آهنگ با آن اجرا شده است.
قطعه‌ي پنجم «وارياسيون روي ملودي يا سلطان امان اگرم داي» نام دارد. «يا سلطان امان» نام ذكري‌ست كه استاد الهي در جواني ساخته‌اند. در اين اجرا ملودي با دف همراهي شده است.
قطعه‌ي ششم «سوييت جلوشاهي با تنبور پنج‌سيمي» است. اين قطعه با گفتاري از استاد الهي آغاز مي‌شود. جلوشاهي يكي از دستگاه‌هاي رديف موسيقي استاد الهي به شمار مي‌آيد كه پيش از اين نيز منتشر شده است. از مشخصات تنبورنوازي استاد الهي بداهه‌پردازي‌هاي متنوع و گسترده‌ي اوست كه با شنيدن اين قطعه، به اين نكته از موسيقي او مي‌توان توجه كرد.
زبان فارسي
نويسنده استاد الهي
مترجم استاد الهي
سال چاپ 1398
نوبت ويرايش 1
ابعاد 12.5 * 1 * 14
وزن 110
شابك6260608007069
, 17/04/1398 02:24 ب.ظ
از: مهمان
این بررسی مفید بود؟ 0 0