ناشر فرهنگ نشر نو
وضعيت كالا

انسان خردمند (تاريخ مختصر نوع بشر)

صد هزار سال پيش، دست كم شش گونه انساني در زمين زندگي مي‌كردند. امروز تنها يكي به جا مانده است: ما انسان‌هاي خردمند. چطور گونه ما در نبرد براي سلطه بر ديگران پيروز شد؟ چرا نياكان شكارگر - خوراك جوي ما اقدام به ساختن شهرها و برپايي پادشاهي‌ها كردند؟ چگونه به خدايان و ملت‌ها و حقوق بشر ايمان آورديم، به پول و كتاب‌ها و قوانين اعتماد كرديم، و خود را برده بوروكراسي و مصرف‌گرايي و حرص و آز براي خوشبختي ساختيم؟ دنياي ما در هزاره آينده چه شكلي به خود خواهد گرفت؟ انسان خردمند به گونه‌اي جسورانه و همه جانبه و بحث‌انگيز هر آنچه را تاكنون گمان مي‌كرديم در مورد انسان مي‌دانيم به چالش مي‌كشد: افكارمان، رفتارمان، اعمال‌مان، اقتدارمان... و آينده‌مان را.
زبان فارسي
نويسنده يووال نوح هراري
مترجم نيك گرگين
نوبت چاپ 13
نوبت ويرايش 1
تعداد صفحات 624
قطع رقعي
ابعاد 14.5 * 4 * 20.5
وزن 778
شابك9786008547037
, 30/10/1396 05:14 ب.ظ
از: هيرا
کتاب انسان خردمند در سال 2014 به انگلیسی ترجمه شد و در مدت کوتاهی به سی زبان دیگر ترجمه و منتشر شد. این اثر مدت‌ها در فهرست کتاب‌های پرفروش قرار داشت. چهره‌های مطرح جهانی مانند باراک اوباما و بیل گیتس خواندن این کتاب را به ديگران توصیه کردند.
این بررسی مفید بود؟ 5 0
, 02/11/1396 02:23 ب.ظ
از: سارا
کتاب انسان خردمند نوشته ي يووال هرري در سال 2014 به انگلیسی ترجمه شد و در مدت کوتاهی به سی زبان دیگر ترجمه و منتشر شد. هرري از كتاب «اسلحه ميكروب و فولاد» به عنوان يكي از منابع  الهام‌بخش خود نام مي‌برد. این اثر مدت‌ها در فهرست کتاب‌های پرفروش قرار داشت. چهره‌های مطرح جهانی مانند باراک اوباما و بیل گیتس دیگران را خواندن این کتاب توصیه کردند.
این بررسی مفید بود؟ 2 0
, 02/11/1396 04:35 ب.ظ
از: سحر
در اين كتاب به دسته بندي جنس و نژاد حيوانات اشاره مي‌شود، به گونه‌هاي آنها در زادولد، دي ان اي، كروموزوم و هر آنچه كه در شكل گيري و نژاد موجودات دخيل است. انسان هوشمند نیز به یک خانواده تعلق دارد. این حقیقت ساده، معمولا یکی از اسرار سر به مهر تاریخ تلقی می شود. انسان هوشمند مدت‌ها ترجیح می داد که خود را تافته جدابافته ای بداند، یتیمی محروم از تبار خانوادگی و خواهر و برادر و عمو و دایی زاده و از این ها مهم‌تر بدون پدر و مادر، اما قضیه واقعا به گونه دیگری است.چه خوشمان بیاید و چه نیاید ما عضو یک خاندان پدرسالارانه بزرگ و پرسروصدا هستیم که به آن میمون‌های ممتاز انسان‌نما می‌گویند. شامپانزه، گوریل، اورانگوتان از جمله منسوبان در قید حیات ما هستند. تنها شش میلیون سال قبل بود که یک میمون مونث صاحب دو دختر شد. یکی از این دو دختران جد اعلای شامپانزه شد و دیگری مادربزرگ ما.
این بررسی مفید بود؟ 1 0
, 01/06/1397 01:51 ق.ظ
از: جعفر
تاب «انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر» کتابی روشنگر و خواندنی که روایت‌های نسبتاً بی‌طرفانه و دلنشینی از سیر تطور نسل بشر ارائه می‌دهد. نویسنده‌ی کتاب؛ «یووال نوح هراری» تاریخ‌دان اسرائیلی و استاد تاریخ دانشگاه عبری اورشلیم است. او می‌گوید صد هزار سال پیش، دست‌کم شش‌ ‌گونۀ انسانی بر روی زمین زندگی می‏کرده‌اند. امروز تنها یکی به‏جا مانده است: ما؛ انسان‏های خردمند. در واقع کتاب «انسان خردمند» تلاش می‌کند پاسخی نسبتاً قانع‌کننده به این سوال دهد که اساساً چطور «گونه‌ی ما» توانسته بر بالا و پایین و بیش و کم زیستن در زمین فائق آید و خود را تا بدین‌جا بکشاند و چرا گونه‌های دیگر نتوانستند. برای توصیف این روایت، نوح هراری انقلاب‌های مهمی که بشر از سر گذرانده را توصیف می‌کند و طبق آن توضیح می‌دهد که هر کدام چه تغییری در بشریت ایجاد کرده‌اند. کتاب در تلاش است تا به ما پاسخ گوید که آیا در تاریخ چیزی به نام عدالت وجود دارد؟ یا باتوجه به اینکه منابع زیست محیطی در حال نابودی هستند، آیا انسان بر این موضوع فائق خواهد آمد یا نه؟ نگاه او این است که انسان توانسته‌اند با توجه به خلاقیت و قوه‌ی خیال به دستاوردهایی نائل آید که فراتر از منابع موجود طبیعی بشر بوده است. پاسخ‌هایی که بخشی از آن را ما ایرانی‌ها به چشم می‌بینیم. برای مثال پیش‌ترها فکر می‌کردیم سوخت فسیلی اگر پایان یابد، احتمالاً بشر با گرفتاری عمده‌ای روبرو خواهد شد، ولی رشد تکنولوژی باتری‌ها پاسخ کاملی برای این نگرانی است. حالا نگرانی تازه‌ای برای کشورهایی که اقتصاد آنها بر پایه‌ی سوخت‌های فسیلی بنا شده است (مثل کشور خودمان) به وجود آمده است، احتمالاً ما در آینده نه از بابت اتمام منابع نفت، بلکه شاید از این بابت که نفت روی دست‌مان بماند دچار گرفتاری خواهیم شد! چراکه احتمالاً تا ۲۰ سال آینده خودروها دیگر نیازی به بنزین که مهمترین مصرف نفت است نداشته باشند. او همچنین نگاه خوش‌بینانه‌ای به کیش سرمایه‌داری دارد. اگر خیلی از اقتصاد جوامع سر در نمی‌آورید، بخشی که کتاب به سرمایه‌داری می‌پردازد، بینش‌های قابل توجهی برای شما خواهد داد که چطور سیستم قضایی ضعیف و وابسته به حکومت مرکزی، بواسطه‌ی عدم اطمینان سرمایه‌گذاران موجب کاهش سطح رفاه در اجتماع می‌شود.
این بررسی مفید بود؟ 1 0

سبد خريد مشترياني كه اين كالا را خريده‌اند