1395/07/26

چرا بايد براي بچه‌ها كتاب خواند؟

در پژوهشي كه به تازگي روي پدر و مادرها انجام گرفت، از هر سه نفر، يك نفر گفت كه هر شب قبل از خواب براي بچه‌هايش داستان مي‌خواند. با اين‌حال، بيش از نيمي از پدر و مادرها گفتند مدت زماني كه بچه‌هايشان صرف تلويزيون و باز‌ي‌هاي رايانه‌اي مي‌كنند، بيشتر از زماني است كه صرف كتاب خواندن مي‌كنند. همچنين، درصدِ نگران‌كننده‌اي از خانواده‌ها هيچ كتابي در خانه‌شان نداشتند.

كتاب خواندن براي بچه‌ها، فقط يك كار قشنگ و خوشايند به حساب نمي‌آيد، بلكه در رشد و تكامل آن‌ها نقش حياتي دارد. اين كار آن‌ها را براي مدرسه رفتن آماده‌تر مي‌كند، و در مدرسه نيز در بلندمدت، درس‌ها را زودتر ياد مي‌گيرند و تكاليف‌ را بهتر انجام مي‌دهند. به علاوه، مراسمِ كتاب‌خوانيِ روزانه، به ويژه قبل از خواب، همچنين به رشد عاطفي- احساسي كمك مي‌كند و مي‌تواند براي شما هم به عنوان والدين مفيد باشد. دلايل آن از اين قرار است:

داشتن مراسمي آرام در ابتداي شب، كمك مي‌كند بچه‌ها براي خواب آماده شوند
بعد از شلوغيِ معمولِ روزانه كه اغلب شامل برنامه‌هاي تلويزيوني يا بازي‌هاي رايانه‌اي است و بچه‌ها را هيجان‌زده و عصبي مي‌كند، همين كه 10 تا 15 دقيقه‌اي را آرام بگيرند و به داستاني گوش بدهند، به آرامش يافتنشان كمك مي‌كند. تمركز كردن بر كاري آرامش‌بخش، به طور هم‌زمان سبب تمدد ذهني و جسمي كودك مي‌شود. والدين، غالباً خواهند ديد كه اين رويه، براي خودشان هم همان اثر آرام‌بخش را دارد. كتاب‌خوانيِ قبل از خواب، موجب مي‌شود بخش فعال روز از بخش استراحت شبانه جدا شود و به كودك كمك مي‌كند تا بتواند از مرحله‌ي فعاليت گذر كرده، وارد مرحله‌ي آرامش و استراحت شود. 

نگاه كردن به كتاب، در حالي كه كسي آن را مي‌خوانَد، به بچه‌ها كمك مي‌كند براي مهارتِ خواندن آماده شوند
فكرش را بكنيد كودكي كه به كتاب نگاه مي‌كند- حتي پيش از آنكه خواندن بلد باشد- چه چيزهايي مي‌تواند ياد بگيرد. ياد مي‌گيرد كه حروف الفبا چه شكلي هستند و كلمات از گروهي از حروف تشكيل شده‌اند. متوجه مي‌شود كه صفحه‌ها از راست به چپ و از بالا به پايين خوانده مي‌شوند. اين اطلاعات خيلي مقدماتي هستند اما هيچ‌كس هم آنها را خودبه‌خود ياد نمي‌گيرد. هركس بايد اين چيزها را حتي پيش از آنكه بتواند تقلايي براي خواندن بكند، يادبگيرد. به علاوه، كتاب‌خواني به فرزند شما كمك مي‌كند تا واژه‌هاي تازه ياد بگيرد و همچنين برخي از تفاوت‌هاي بين زبان محاوره‌اي و زبان نوشتاري را درك كند.

كتاب‌خواني، به پرورش يافتن تخيل كودك كمك مي‌كند
هنگامي كه كودك، برنامه‌اي تلويزيوني را تماشا مي‌كند، همه‌ي داستان، برايش حاضر و آماده است. او فقط تماشا مي‌كند و مطالب را مي‌گيرد، بدون اينكه مجبور باشد مغز خودش را درگير كند. اما وقتي كه كتاب مي‌خواند، يا برايش كتاب خوانده مي‌شود، ‌بايد كه تلاش خودش را هم وارد اين فرآيند بكند. بايد از آنچه دارد رخ مي‌دهد، تصويري در ذهنش داشته باشد و ماجرا را در ذهن خودش خلق كند. كودكاني كه از اين‌كه برايشان كتاب خوانده شود لذت مي‌برند، اگر خودشان هم كتاب را [ورق بزنند و] نگاه كنند، لذت مي‌برند؛ از ذهن و حافظه‌ي خودشان استفاده مي‌كنند و داستان را دوباره براي خودشان تعريف مي‌كنند.

كتاب‌خواني، به كودكان كمك مي‌كند درباره‌ي دنياي پيرامونشان بياموزند
كتاب‌هاي كودكان، به ويژه كتابهاي تصويري، غالباً تأكيدي بر رويدادهاي آشناي دنياي يك كودك هستند: رفتن به رختخواب، رفتن به مدرسه، مهارت‌هاي مربوط به بهداشت و تغذيه و غيره. ديدن اين‌كه شخصيت‌هاي يك كتاب حمام مي‌كنند، دندان‌هايشان را مسواك مي‌زنند و به اسباب‌بازي‌ها شب‌به‌خير مي‌گويند، چارچوب و مرجعي براي زندگي روزمره‌ي خود كودك مي‌شود. كتاب‌هاي ديگر مي‌توانند به او درباره‌ي چيزهايي كه هنوز با آن‌ها رودررو نشده مطالبي بياموزند؛ مانند رفتن به مدرسه‌اي جديد، بازديد از باغ‌وحش يا موزه يا مسافرت با هواپيما.

كتاب خواندن به همراه كودكانتان پيوند شما و آن‌ها را محكم‌تر خواهد كرد
كتاب خواندن قبل از خواب به اين معناست كه آخرين برنامه‌ي روزانه‌ي كودكتان، گذراندن دقايقي بي‌دغدغه و آرام با پدر يا مادر است. اگر كتاب سؤالي را به ذهن كودك بياورد، مي‌تواند بپرسد. همچنين بسترِ داستان، مي‌تواند به شما فرصتي بدهد تا با كودكتان درباره‌ي مسئله‌اي كه نگرانتان كرده‌است صحبت كنيد. مهم‌تر از همه، كتاب‌خواني، پيوندي عاطفي را ايجاد مي‌كند و فرصتي فراهم مي‌آورد براي اين‌كه روز فرزندتان را با همراهيِ مقداري محبت و نوازش مادرانه يا پدرانه، پايان ببخشيد.

ثبت نظر